Геноцид кримськотатарського народу: злочин триває

18 травня в Україні вшановують День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. В цьому році виповнюється 81 рік від початку депортації радянським режимом кримських татар із Криму.

Цього дня 1944 року розпочалася тотальна депортація близько 200 тисяч кримських татар в райони Середньої Азії та Уралу, де від насильства, голоду, холоду і хвороб загинуло близько половини депортованих, і протягом понад 40 років їм було заборонено повертатися до Криму.

Та і сьогодні під час окупації кримськотатарський народ живе під постійним утиском, перевірками «спецорганів», без свободи слова, а зі 185 політв’язнів, яких утримує за ґратами російська федерація, 125 є представниками кримськотатарського народу. Під час окупації тисячі кримських татар знову покинули свої домівки та виїхали в Україну чи за кордон.

З початку війни в складі ЗСУ сформовані окремий батальйон «Крим» і 48-й окремий штурмовий батальйон імені Номана Челебіджіхана. Загалом в українському війську нині служать близько 2-х тисяч кримських татар, при цьому загалом на території України проживає близько 300 тисяч представників цього корінного народу.

У вступному слові перед прем’єрою фільму «Кримські аскери» член Меджлісу кримськотатарського народу Ескандер Барієв сказав:

«Протягом 240 років кримські татари знищуються росією, а в 1944 році був вчинений геноцид кримськотатарського народу. Нам важливо, щоб міжнародна спільнота зрозуміла, що, допомагаючи Україні, вона захищає корінний кримськотатарський народ і інші корінні народи – караїмів і кримчаків».

З метою вшанування Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу  в бібліотечних закладах Лебединської громади пройшов ряд заходів.

Перегляд документального фільму «Реальна історія депортації кримських татар» та інформ-хвилинка «Жахлива правда.1944.» для жителів села пройшли в Рябушківській СБФ, а в Червленівській СБФ – бліц-інфо «Крим: депортація – біль кримських татар».

Межиріцька СБФ  про депортацію кримських татар провела інформаційну годину «18.05.1944: без права на Батьківщину», в Лебединобобрицькій СБФ відбулася хвилина скорботи «Трагічна доля народу сонячного півострова», а міська бібліотека №2 запросила юних користувачів на бесіду «Депортація – геноцид кримських татар: сталінський терор і путінська анексія». У книгозбірнях до трагічної дати оформлено книжкові виставки-реквієм: «Крим – це Україна» (ЦМБ, Калюжненська СБФ), «Депортація кримських татар: злочин, що триває» (МБ №1), «День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу» (Будильська СБФ, Лебединобобрицька СБФ).

Поділитися